fbpx
Agnieszka Jasińska - Makaron kontra pasta

MAKARON KONTRA PASTA

Moja mała pomocniczka na blogu, Weronika upodobała sobie problematykę pochodzenia i znaczenia słów. Dzisiaj jej kolejny wpis na ten temat.

W Polsce mamy makaron, w Niemczech pastę, we Francji pâtes, po angielsku też jest pasta no i wreszcie we Włoszech ten najsłynniejszy posiłek to również pasta.  

Tylko my mamy „makaron”, który i tak coraz rzadziej jest używamy, bo coraz częściej pojawia się właśnie pasta, chyba że chodzi o zupę pomidorową. Wtedy zawsze będziemy używać makaronu. Polacy pytają: „Po co używać ‘pasty’ skoro mamy ‘makaron’?”

W Polsce „pasta” oprócz „makaronu” ma wiele różnych znaczeń. Zacznijmy od pasty jako czegoś w rodzaju kremu do smarowania lub jako sosu. W różnych smakach i kolorach. Następnie mamy pasty do butów i do podłóg, które z jedzeniem nie mają już nic wspólnego. Kiedyś był proszek do zębów, dzisiaj pasta do zębów. Czyli pasta ma też swoje zastosowanie w higienie. Te ostatnie znaczenia słowa pasta weszły do polszczyzny dopiero w XIX wieku.

No i włoska pasta, czyli nasz makaron. Językoznawcy dyskutują, skąd to słowo pochodzi. Najpierw jednak wytłumaczę Wam znaczenie polskiego makaronu. Słowo pochodzi z języka greckiego, oznacza mąkę wymieszaną z wodą. A co do sporów językoznawców, na początku wspominałam, że w języku polskim mamy wiele past. Językoznawcy nie mogą dojść do zgody, skąd wzięły się te nazwy- z francuskiego, angielskiego, niemieckiego czy włoskiego.

To tyle na dziś w kwestii znaczenia słowa „makaron” i „pasta”, przejdźmy do pochodzenia samego posiłku. Tutaj też nie mamy pewności, bo jak wspominałam, makaron był wytwarzany już w starożytności i było to połączenie wody ze zmielonymi ziarnami. Nie można powiedzieć, kto pierwszy wymieszał te dwa składniki, możemy za to przyznać, że starożytne ludy. Każdy po swojemu tworzył różne rodzaje makaronów. Jeśli więc jest to prawdą, to tych ludów musiało być bardzo dużo, bo odmian makaronów, pochodzących z różnych zakątków świata jest wiele. W jednej z pierwszych książek kucharskich (pochodzących oczywiście ze starożytnej Grecji) wspomniano o paście, przypominającej dzisiejsze ravioli. Makaron jest też znany w krajach arabskich, tam też miał swój początek. Musiałabym spędzić cały dzień, żeby wymieniać inne miejsca i rodzaje makaronów, bo jest ich naprawdę wiele. Dodam jeszcze, że są też tagliatelle „klasyczny włoski makaron”, lasagne, makaron ryżowy, przeróżne kluski i nitki. Ciekawe, bo w Rzymie, na jednej z ruin są rysunki jak po kolei wykonać lasagne.

Gdzie można zjeść najlepszy makaron? Moim zdaniem we Włoszech, bo to kraj, który słynie z pysznej pasty. W różnych włoskich miastach, także w pierwszej stolicy makaronu, w Palermo.

Niezależnie od tego, jak Wy nazywacie makaron, to życzę Wam wszystkiego najlepszego z okazji światowego dnia makaronu!

ŹRÓDŁA:

Przewiń do góry
pl_PL